ورق های ضد سایش

معرفی ورق ضد سایش

بسیاری از ورق های فولادی در هنگام استفاده مورد سایش و ضربات سبک و سنگین قرار می گیرند. به همین دلیل تولید ورق هایی با استحکام و مقاومت به سایش بالا مورد تایید مصرف کنندگان قرار گرفت. ورق های فولادی با توجه به موارد مصرف به دسته بندی های مختلف تقسیم می شوند. یکی از این دسته بندی ها مربوط به ورق های ضد سایش می باشد. این دسته از ورق ها در مواردی مورد مصرف قرار می گیرند که مقاومت به سایش بالا و استحکام مناسب نیاز می باشد. ورق های ضد سایش با توجه به میزان مقاومت به سایش تقسیم بندی می شوند که در ادامه به معرفی هریک پرداخته خواهد شد.

انواع ورق های ضد سایش

ورق های ضد سایش با برند های مختلف در بازار شناخته می شوند، برخی از این برند ها به شرح زیر می باشند :

1-هاردوکس (Hardox)

2-ولدوکس (Weldox)

3-دورستات (Durostat)

4-کرسابرو (Creusabro)

5-دیلیدور (Dillidur)

ورق ضد سایش چیست؟

ورق‌های ضد سایش اغلب از آلیاژهای فولادی با درصد کربن بالا و مقدار کمی عناصر آلیاژی تشکیل شده‌اند. این دسته از فولادها به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش، سختی، و مقاومت در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند


با افزایش میزان کربن و عملیات حرارتی از جمله کوئنچ و تمپرینگ ساختاری با مقاومت بالا در مقابل سایش تولید می شود. افزایش مقدار کربن می‌تواند به افزایش سختی فولاد منجر شود .

در جدول مقایسه ای انواع  ورق های ضد سایش

در حین عملیات حرارتی کوئنچ ساختاری از جمله مارتنزیت ، بینیت یا پرلیت تشکیل می شود. پس از عملیات حرارتی کوئنچ ساختار دچار تنش های زیادی می باشد که با استفاده از عملیات حرارتی تمپرینگ این تنش ها کاهش داده میشود.

 

تاثیر دما بر میزان سختی ورق های ضد سایش

نمودار درج شده نشان دهنده ی تاثیر دما بر میزان سختی می باشد، با افزایش دما میزان سختی به طور چشم گیری کاهش پیدا میکند. با انجام عملیات حرارتی تمپرینگ از شدت کاهش سختی کاسته می شود.

راهنمای خرید ورق ضد سایش
قیمت انواع ورق های ضد سایش به عوامل مختلفی بستگی دارد.
این عوامل شامل نوع آلیاژ تولید شده و درصد عناصر آلیاژی به کاربرده در آن و ابعاد محصول تولید شده می باشد. سایر عواملی که بر قیمت این دسته از محصولات موثر هستند شامل موارد زیر می باشد:
  • تست امواج UT یا تست آلتراسونیک
  • رنگ ها ضد زنگ اپوکسی که در جهت کاهش خوردگی بر روی سطح ورق مورد استفاده قرار می گیرد
  • عدم اعوجاج در راستای طول ورق و داشتن برش مرتب و مناسب

با توجه وارداتی بودن اکثر ورق های ضد سایش نوسانات ارز و موجودی محصولات تاثیر بسازی در قیمت نهایی آن دارد.
کاربرد ورق های ضد سایش
ورق های ضد سایش به دلیل مقاومت خوب در مقابل سایش و ضربه دارند و درصنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله می توان به ماشین آلات سنگین، کاربردهای نظامی، سنگ شکن و کانتینرها اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا