نحوه ی خرید تیرآهن

یکی از مباحث مهم در بازار آهن، نحوه ی خرید و فروش مقاطع فولادی من جمله انواع تیرآهن، میلگرد، کلاف، ورق، نبشی، ناودانی و… می باشد. در این مقاله نحوه ی خرید تیرآهن از بورس کالا و نحوه ی خرید تیرآهن از بازارآهن به صورت مختصر توضیح داده شده است. همچنین نکات مهم من جمله، کارخانه های تولید کننده و مشخصات محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان شرح داده شده است. همچنین در ادامه به بررسی عوامل موثر بر افزایش یا کاهش قیمت تیرآهن می پردازیم. با مطالعه مقاله انواع تیرآهن می توانید مشخصات تیرآهن ها را مشاهده بفرمایید.

  • خرید تیرآهن از بورس کالا

با توجه به مصوبه ی ستاد تنظیم بازار کشور در مورخ 1402/08/18 کلیه محصولات موجود در زنجیره فولاد (کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و مقاطع فولادی) باید در بورس کالا عرضه شوند. طبق این مصوبه تمامی تولید کنندگان زنجیره ی فولاد موظف هستند محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند. کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مقررات لازم برای شرکت در بورس کالا را رعایت کرده باشند، مجاز به خرید کالا از طریق بورس می باشند. خرید از بورس کالا توسط کارگزاری های مجاز انجام می شود که تمامی خریداران موظف هستند به واسطه ی کارگزاران اقدام به خرید کنند. با مراجعه به سایت بورس کالا و سربرگ بازارها ، بخش بازار فیزیکی، می توان عرضه روزانه کارخانجات فولادی مختلف را مشاهده کرد. برای خرید تیرآهن از بورس کالا باید عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی تیرآهن را مد نظر قرار داد، که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

  • عوامل موثر بر قیمت یک محصول (تیرآهن)

  • قیمت پایه اعلامی بورس کالا :

شاید بتوان گفت مهم ترین عامل جهت ترغیب به خرید تیرآهن از بورس کالا، قیمت پایه ی تیرآهن در بورس کالا می باشد. قیمت پایه بورس، معمولاً به عنوان قیمت پایه یا قیمت مرجع نیز شناخته می‌شود، براساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود و به تنهایی به میزان استقبال خریداران از یک کالا محدود نمی‌شود.
بورس کالا برای تحلیل بهتر خریدارن و تنظیم بازار اقدام به تنظیم نرخ تبدیل شمش به مقاطع کرده است. در این فرمول قیمت پایه ی تیرآهن 14 درصد و میلگرد 11 درصد بالاتر از میانگین قیمت آخرین شمش های معامله شده در بورس کالا می باشد.

  • قیمت محصول مورد نظر در بازار:

عامل مهم بعدی اختلاف قیمت محصول مورد نظر در بازار با پایه بورس کالا می باشد. هر چه این اختلاف بیشتر تقاضای خرید بیشتر خواهد شده که باعث ایجاد رقابت در زمان انجام معاملات می شود.

  • تاریخ تحویل محصول:

یکی از نکاتی که باید هنگام خرید محصول از بورس کالا به آن دقت شود زمان تحویل محصول می باشد. با طولانی تر شدن زمان تحویل باید در محاسبات خود به اصطلاح، خواب سرمایه را مد نظر قرار داد.

 

  • سایز محصول:

برخی تولید کنندگان محصولات خود را به صورت سبد کالایی عرضه می کنند که دارای چندین سایز می باشد، به عنوان مثال کارخانه ذوب آهن اصفهان همواره سبد تیرآهن قابل عرضه در بورس کالا را به صورت تک سایز و چند سایز با هم عرضه می کند. تیرآهن های 14 ،16، 18 بیشترین مصرف را دارند و نسبت به تیرآهن های 20 الی 30 تقاضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند. در نتیجه در هنگام خرید کالا در بورس کالا بر روی سایزها و درصد آنها در هر سبد باید دقت لازم صورت گیرد.

  • تقاضا:
تقاضا عامل اصلی تحرک در اقتصاد می باشد. علاوه بر این در بازارآهن عواملی همچنون قیمت، کیفیت، میزان ساخت و ساز و کیفیت و زمان تحویل کالا بر تقاضا اثر مستقیم دارند.
  • موجودی در انبارها
همواره نوع عرضه ی یک محصول در قیمت نهایی آن تاثیر مستقیم دارد، گاهی محصولی توسط تولید کنندگان با تاخیر وارد بازار می شود و موجودی آن در سطح انبار ها نزولی می شود که باعث افزایش قیمت آن می شود.
  • خرید مقاطع از بازار
یکی دیگر از مسیرهای خرید یک محصول، تهیه آن از شرکت های بازرگانی می باشد که محصول را در انبارهای سطح کشور نگهداری می کنند. محصولاتی مانند تیرآهن به دو صورت کیلویی و شاخه ای در بازار عرضه می شوند، در هنگام خرید باید به وزن محصول ، کارخانه تولید کننده و محل بارگیری دقت شود. به دلیل سو استفاده برخی از افراد سود جو لازم است مشخصات محصولات هر کارخانه دقیق بررسی شود. به عنوان مثال به بررسی مشخصات ظاهری محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان می پردازیم.
  • نحوه ی تشخیص محصول ذوب آهن اصفهان
تیرآهن ذوب آهن اصفهان به دلیل کیفیت مناسب همواره تقاضای مناسبی در بازار به خود اختصاص داده است، به همین دلیل باید روش های شناخت آن از سایر محصولات را شناخت.
اولین روش برای شناخت محصولات ذوب آهن اصفهان حک شدن برند (ESCO) می باشد که با فاصله های مشخص از هم درج شده اند.
دومین روش پلاک مشخصات محصول می باشد که بر روی هر محصول قرار داده شده است.
روش دیگر شناسایی محصولات ذوب آهن اصفهان، مقایسه ی وزن تیرآهن های ذوب آهن با سایر تولید کنندگان می باشد. تیرآهن های تولید شده توسط شرکت ذوب آهن اصفهان با وزن استاندارد تولید می شوند که در مقاله ی انواع تیرآهن ها می توانید به مطالعه ی آن بپردازید.
از دیگر تولید کنندگان تیرآهن در سطح کشور می توان به کارخانه های فایکو، جهان فولاد غرب، فولاد ناب تبریز، شاهین بناب و ظفر بناب اشاره کرد. در مقاله ی کارخانه های تولید کننده ی تیرآهن به معرفی و بررسی تولید کنندگان بزرگ کشور می پردازیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا