وقفه در بازار شمش حوزه کشورهای متحدالمنافع (CIS)، عدم اطمینان از قیمت‌های جهانی را در کانون توجه قرار داده است

هفته گذشته، قیمت شمش حوزه کشورهای متحدالمنافع مجدداً ثابت ماند که تاییدی بر عدم اطمینان جهانی برای جهت‌گیری آتی قیمت محصولات فولادی می‌باشد.

انتظار می‌رود اقدامات اخیر با هدف کاهش صادرات از سوی هر دو کشور چین و روسیه، منجر به حمایت قیمت‌های جهانی در آینده نزدیک گردد لیکن عوامل دیگر، می‌تواند این روند مثبت را محدود نماید.

صادرکنندگان شمش حوزه کشورهای متحدالمنافع، تخصیص‌های مربوط به ماه جولای را با یکسری از فروش‌ها به طوری بسته‌اند که تا پایان هفته پیش، قیمت ها 620 دلار در هر تن فوب دریای سیاه، پایین آمده است.

علیرغم انتظار بازرگان ها و تجار، اجرای برنامه‌ریزی شده عوارض صادراتی در اول ماه اوت، هنوز منجر به تقویت قیمت شمش دریای سیاه نشده است، هرچند ممکن است روند معکوس و بازگشت قیمت‌ها، به زودی رخ دهد.

در طول هفته گذشته، قیمت‌ها به تدریج کاهش یافت و با فروش در قیمت 640 دلار (فوب دریای سیاه) برای شمش روسی شروع و با قیمت 620 دلار برای کالای اوکراینی، به اتمام رسید.

تقاضا به طور قابل توجهی کاهش یافت؛ زیرا خریداران همچنان اخبار را دنبال کرده و سعی در برآورد تاثیر وقایع دارند؛ جایی که هیچ فروش قابل ملاحظه‌ای در شمش، همانند ورق گرم روسیه، وجود نداشت.

تولیدکنندگان مبتنی بر قراضه که بیش از همه از عوارض صادراتی متضرر خواهند شد، بطور رسمی با اجرای آن مخالف بوده و همچنان مراحل بعدی را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهند.

برخی از فعالان بازار منتظر افزایش قریب الوقوع قیمت هستند بعد از آنکه حجم محصولات مبتنی بر ریخته‌گری در ماه ژوییه به فروش رفت و بازار این فرصت را دارد که وضعیت رزرو ماه اوت را بهبود ببخشد. 

بسیاری از بازرگانان پیش‌بینی می‌کنند قیمت شمش مجدداً به شرایط قبلی بازگردد که خود در اثر واکنش طبیعی به قیمت بالای قراضه، حقوق و عوارض گمرکی و بهبود فعلی بازار محصولات طویل فولادی می‌باشد.

بهبود عملکرد هند در دوران پساکرونایی نیز به این بازگشت کمک خواهد کرد و این حرکت، سریع خواهد بود که خود نتیجه عدم صادرات به آسیا بواسطه بهبود فعالیت های ساخت و ساز می‌باشد.

انتظار نمی‌رود پیشنهادهای جدید برای شمش پایین تر از 670 تا 680 دلار (فوب) باشد و با وجود اینکه برخی رزروهای ماه اوت پیشتر به فروش رسیده‌اند، بازرگانان نمی‌دانند که تامین کنندگان حوزه کشورهای متحدالمنافع (CIS) چه مدتی برای ارائه قیمت صبر خواهند کرد و بازار را منتظر خواهند گذاشت.

در حالیکه کارخانجات اوکراینی در حال کسب منفعت از صادرات بدون عوارض و فروش در سطح قیمت‌های درخواستی خریداران هستند که در حال حاضر، 600 تا 610 دلار (فوب) می‌باشند، اما به اعتقاد برخی از بازرگانان، آنها تا حد زیادی، در خصوص سرنوشت بازار شمش روسیه در ماه ژوییه، تصمیم خواهند گرفت.

(Kallanish Steel Weekly, 6 Jul. 2021)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا