MEIS می‌گوید افزایش هزینه‌ی انتشار کربن دی اکسید موجب افزایش بازدهی فولادسازی مبتنی بر آهن احیای مستقیم می‌شود

دیمیتری نیکولاینکو، مدیر فروش شرکت فولادی-معدنی متینوست (Metinvest) در رویداد آهن و فولاد خاورمیانه (MEIS) در روز چهارشنبه 8 دسامبر گفت: “افزایش هزینه‌ی انتشار کربن دی اکسید، بازدهی فولادسازی مبتنی بر آهن احیای مستقیم (آهن اسفنجی)(DRI) را در مقایسه با تولید فولاد به روش سنتی کوره‌ی بلند بر پایه اکسیژن (BOF) افزایش می‌دهد.”

در محاسبات شرکت متینوست در مورد تولید فولاد با آهن احیا‌ی مستقیم و مبتنی بر گاز طبیعی سه پارامتر در نظر گرفته شده است: قیمت گاز طبیعی، قیمت مخلوط زغال سنگ و قیمت کربن.

نیکولاینکو گفت: “با در نظر گرفتن هزینه‌های فعلی، براساس میانگین قیمت‌های مخلوط زغال‌سنگ در سال 2021 و میانگین قیمت گاز طبیعی در مدت زمان ده ماهه‌ی اول سال 2021… حتی برای تولیدکنندگان اروپایی که آن‌جا هزینه‌های گاز نسبتاً بالاست، ما در حال حاضر در منحنی هزینه‌ی نهایی بین هزینه‌های تولید فولاد مبتنی بر کوره‌ی بلند بر پایه اکسیژن و تولید فولاد با آهن احیای مستقیم با قیمت انتشار کربن 50 دلار در هر تن هستیم.”

او گفت که قیمت فعلی کربن در اروپا 66 یورو (74.37 دلار) در هر تن است، بنابراین تولید فولاد مبتنی بر آهن احیاشده‌ی مستقیم و با استفاده از گاز طبیعی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر از تولید فولاد کوره‌ی اکسیژن قلیایی است.

براساس نظرسنجی رویترز، میانگین قیمت پیش‌بینی شده برای کربن، 69.87 یورو در هر تن در سال 2022 و 72.04 یورو در هر تن در سال 2023 می‌باشد.

او گفت: “علاوه بر این، تولید آهن احیای مستقیم بر پایه‌ی هیدروژن در مقایسه با روش سنتی کوره‌ی بلند انفجاری بر پایه‌ی اکسیژن قلیایی، در صورت افزایش هزینه‌ی انتشار کربن کارآمدتر است.”

شرکت متینوست هم‌چنین هزینه‌های تولید آهن احیای مستقیم بر پایه‌ی هیدروژن را نیز، شبیه‌سازی کرده است. نیکولاینکو در ادامه گفت: “آمار زیادی در این زمینه در دسترس نیست. ما مشاهده می‌کنیم که حتی با لحاظ قیمت‌های خیلی بالا برای هیدروژن هنگامی که قیمت کربن بیش از 100 دلار در هر تن باشد خط سر به سر بسیار معقول و منطقی می‌شود[در راستای بازدهی بالاتر اقتصادی فولادسازی مبتنی بر آهن احیا‌ی مستقیم].”

وی هم‌چنین گفت که تا سال 2030 تولید جهانی آهن احیا‌ی مستقیم بیش از دو برابر خواهد شد و به 219 میلیون تن در مقایسه با 105 میلیون تن در سال 2020، خواهد رسید. این رشد به دلیل تولید بالاتر در اتحادیه‌ی اروپا،  منطقه‌‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا و کشور ایران اتفاق خواهد افتاد.

(MetalBulletin, 08 Dec, 2021)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا