OK
شرکت فولاد پرشین
title-leftاخبار اقتصادی title-right
bg-corner
انجمن فولاد ايران


قیمت دستوری فولاد همان توزیع دلار ارزان است

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با انتقاد از نقش سامانه بهین یاب در میدان دادن به دلالان گفت: یکی از ایرادهای اساسی سامانه بهین‌یاب این است که به افرادی که در هیچ جای زنجیره تولید قرار ندارند، اجازه ثبت‌نام می‌دهد. رضا شهرستانی ادامه داد: نحوه تخصیص مواد اولیه، حتی برای مصرف‌کنندگان واقعی هم باید به‌گونه‌ای باشد که مواد اولیه بیشتر از نیاز به آن‌ها داده نشود زیرا این روزها، وسوسه فروش سهمیه‌های دریافتی در بازار آزاد مانند موریانه‌ای، تعادل قیمت‌ها را برهم زده است. وی ادامه داد: در نخستین اقدام، باید نظارت و کنترل برسامانه بهین‌یاب افزایش یابد و اجازه دهند که عرضه و تقاضا نقطه تلاقی یکدیگر را پیدا کند. اکنون، مشکل آنجاست که قیمت‌های دستوری به تولیدکنندگان تحمیل می‌شود و همین قیمت‌ها غیرواقعی، مبنای معاملات است و چون نرخ بازار آزاد کالاها از نرخ سهمیه‌ای بالاتر است، رانتی شکل‌گرفته که درنهایت، نصیب تولیدکننده نماها و دلالان می‌شود؛ به این ترتیب قیمت گذاری دستوری حاصلی برای تولید کشور ندارد. عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اینکه ابطال معاملات اخیر، دلیلی بر التهاب آفرینی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری است، افزود: دلیل ابطال معاملاتی که در هفته گذشته بورس شاهد آن بود، همین افزایش نرخ محصولات است که مانند فنری فشرده‌شده، به‌یک‌باره رها شده‌اند و اگر تدبیری کارساز اندیشیده نشود، این اتفاق دیر یا زود در دیگر بازارهای هم رخ خواهد داد. عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ادامه داد: برخی سیاست‌گذاران به‌کلی فراموش کرده‌اند که رقم قیمت‌های دستوری، آن‌قدر پایین است که باعث شده متقاضیان زیادی در صف‌های خرید بنشینند و همین،به تشنگی کاذب در بازار دامن زده و دلالان را به برنده اصلی قیمت‌های دستوری تبدیل کرده است. وی اضافه کرد: به‌طور مثال، تصور کنید دلار ۱۴هزارتومانی بازار را به قیمت ۱۰ هزارتومانی دولتی بفروشید، مشخص است که چه آفت رانتی گریبانگیر عرضه و تقاضای بازار ارز خواهد شد و متأسفانه، مشابه این حالت فرضی، به واقعیت جاری بازارهای کالایی دارای قیمت دستوری تبدیل شده است و این در حالی است که باید این واقعیت اثبات‌شده در اقتصادهای موفق جهانی را بپذیریم که باید اجازه داد تا بازارها، نرخ‌های اصلی خود را پیدا کنند تا مصرف‌کننده و تولیدکننده نهایی، بتوانند بر اساس ارقام واقعی و غیر تحمیلی ، فعالیت و برنامه‌ریزی کنند. شهرستانی با انتقاد از عملکرد ناکارآمد و غیرکارشناسی دستگاه‌های حمایتی خاطرنشان کرد: تشکل‌هایی که وظیفه حمایت از تولید و تولیدکنندگان را دارند امروز به محملی برای رانت تبدیل شده‌اند؛ رشد قیمت فولاد ، ناشی از مشکلات غیرقابل کتمان معادن و کمبود سنگ،کنسانتره و آهن اسفنجی است ، به‌ویژه آنکه فصل سرما و افت فشار گاز نیز باعث شده تا بسیاری از شرکت‌هایی که آهن اسفنجی یا گندله تولید می‌کنند با مشکل مواجه شوند و در این میان ، عطش خرید در بازار هم مزید بر علت شده تا در بازار ، حس سبقت تقاضا از عرضه تقویت شود.

Mon, 24 Feb 2020 12:32:00 GM

بی نیازی کشور از واردات ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر

رئیس تروپروسس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه ضمن اعلام این خبر گفت: با دست‌یابی به این موفقیت بزرگ از این پس کشورمان ایران از واردات این گرید خاص که در صنایع ماشین‌سازی و تولید انواع پیچ و مهره و… کاربرد دارد، بی نیاز می‌گردد و عملا به جمع صادرکنندگان آن می‌پیوندد. علیرضا مولوی‌زاده با اشاره به این‌که فولاد مبارکه در سال ۹۸ در زمینۀ تولید انواع ورق‌های خاص به دستاوردهای ارزشمندی دست یافته است، تصریح کرد: این شرکت با اتکا به دانش فنی و تکنولوژی نهادینه‌شده در نیروی انسانی و با استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور و همچنین در راستای مشتری‌مداری در خطوط تولید، طراحی و تولید گریدهای موردنیاز صنایع پایین‌دست را از اولویت‌های خود دانسته و همواره تلاش کرده است تا با استفاده از ظرفیت‌های یادشده در مسیر خودکفایی و بی‌نیازی از واردات و خروج ارز از کشور در شرایط تحریم گام‌های ارزشمندی بردارد. در همین خصوص کارشناس متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه در تشریح ویژگی‌های این گرید جدید افزود: گرید CK۴۵ از جمله فولادهای عملیات حرارتی‌پذیر است که کاربرد وسیعی در صنعت ماشین‌سازی و ساخت ابزارآلات صنعتی دارد. سطح این نوع فولادها بعد از عملیات حرارتی از مغز ورق سخت‌تر می‌شود. ازاین‌رو در صنایع مختلفی که در آن‌ها نیاز به مقاومت در برابر سایش وجود داشته باشد، کاربرد گسترده‌ای دارند. وی خاطرنشان کرد: تا پیش از کسب این موفقیت، از عملیات حرارتی فقط در بخش شمش و بلوم استفاده می‌شد و قابلیت عملیات حرارتی به صورت تخت (شیت) وجود نداشت. بابک شهریاری با بیان این‌که اشکال مختلفی از این فولاد معمولا به صورت بلوم و بیلت یا شمش‌های با مقطع گرد آماده برای فورج تولید می‌شوند، افزود: این فولادها پس از فورج نمودن خواص نهایی با عملیات حرارتی دقیق که معمولا از انواع کوئنچ و تمپر است، حاصل می‌شود. وی با تأکید بر این که تولید تختال این گرید در فولاد مبارکه به‌دلیل کربن نسبتا بالای آن به‌ویژه در واحد ریخته‌گری با سختی‌هایی همراه بود، افزود: تولید کلاف این نوع ورق‌های فولادی در هنگام نورد گرم نیز با مراقبت‌های ویژه‌ای همراه است. شهریاری اظهار داشت: کربن نسبتا بالا، باعث افزایش استحکام و قابلیت عملیات حرارتی به‌همراه سختی‌پذیری قابل‌توجه این گرید می‌شود. محصول شیت این گرید با ضخامت ۱۰ میلی‌متر، عرض ۱۵۰۰ و طول ۶۰۰۰ میلی‌متر تولید و در کارخانۀ مشتری به تسمه‌های مناسب برای قطعات ماشین‌سازی تبدیل می‌شود؛ و مشتری این محصول، مراتب رضایت و تأییدیۀ خود را از شیت‌های تحویل‌شده رسما اعلام کرده است. علیرضا مولوی‌زاده، رئیس تروپروسس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه، در پایان با تأکید بر این‌که از این پس کشور ما در زمینۀ این نوع ورق‌های خاص به‌جای واردکننده، صادرکننده خواهد بود، از همکاری صمیمانۀ کارکنان نواحی فولادسازی و نورد گرم و مدیریت‌های برنامه‌ریزی تولید، فروش و بازاریابی، آزمایشگاه محصول و تمامی همکارانی که در تولید این محصول همکاری کردند، تشکر و قدردانی کرد.

Sun, 23 Feb 2020 12:20:00 GM

جلسه ای در جهت افزایش عرضه در بورس کالا

در این جلسه، مدیران شرکت‌های فولاد خوزستان، فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان، فولاد چادرملو، فولاد کاوه جنوب، ذوب آهن پاسارگاد، آهن و فولاد ارفع، جهان فولاد سیرجان، فولاد کویر دامغان، فولاد سیرجان ایرانیان، صدرا ذوب و تعداد دیگری از تولیدکنندگان شمش به همراه نمایندگانی از ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت حضور دارند. متن نامه بدین شرح است: با سلام و احترام پیرو نامه شماره ۶۰/۳۱۵۸۴۲مورخ ۹۸/۱۱/۲۹ در خصوص لزوم رعایت کف عرضه ابلاغی بدینوسیله از جنابعالی دعوت به عمل می آید در جلسه ای که راس ساعت ۱۴ مورخ۹۸/۱۲/۴ (یکشنبه) در طبقه دوم ساختمان شهیدان مهری وزارت صنعت معدن و تجارت و با حضور معاون محترم امور معادن و صنایع معدنی برگزار می گردد، شخصا شرکت نمایید. ضمنا همراه داشتن اطلاعات و میزان تولید ۹۸ برانامه عرضه در بورس تا پایان سال جاری ، صادرات،فروش داخل و همچنین برنامه تولید سال ۱۳۹۹ الزامی می باشد. سیف الله امیری مدیر کل دفتر صنایع معدنی

Sun, 23 Feb 2020 12:20:00 GM

فولاد آلیاژی برای پنجمین بار صنعت سبز شد

شرکت فولاد آلیاژی ایران در همایش صنعت سبز کشور که با حضور جناب آقای دکتر کلانتری (معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور) و همچنین جناب آقای مهندس زنگنه (وزیر محترم نفت ) و دیگر مقامات کشوری در سالن همایش های بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست کشور و با تایید سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) و سازمان همکاری های بین المللی آلمان (GIZ) برگزار گردید مفتخر به دریافت لوح وتندیس صنعت سبز سال ۱۳۹۷ کشور گردید. از مهمترین معیارهای انتخاب واحد صنعتی سبز می توان به: عدم قرارگیری نام واحد در فهرست صنایع آلاینده سازمان حفاظت محیط زیست در سال انتخاب, بهبود سیستم های کنترل آلاینده ها, مدیریت بازیافت مواد زائد, توسعه فضای سبز, مصرف بهینه حامل های انرژی و افزایش بهره وری در مصرف انرژی, استقرار دفتر محیط زیست یا واحد HSE, اخذ گواهینامه استقرار مدیریت زیست محیطی ISO 14000, ارتقا سطح دانش و فرهنگ زیست محیطی مدیران و کارکنان واحد و همچنین سازگاری با فرآیندهای تولید پاک اشاره کرد.

Sat, 22 Feb 2020 10:19:00 GM

چرا با وجود توسعه صنایع فولاد به روش قوس الکتریکی از تولید الکترود گرافیتی جا ماندیم؟

دکتر سبحانی، رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد در پاسخ به این سوال چیلان، از چند آدرس غلط سخن گفت و برای ما توضیح داد که چگونه می توان تابوی عدم دستیابی به دانش فنی تولید کک سوزنی و الکترود گرافیتی را برای همیشه شکست؟ دکتر سبحانی،سه آدرس غلط را اینطور برشمرد: اولین آدرس غلط: دانش فنی تولید الکترود گرافیتی پیچیده است و ایران قادر به دستیابی به آن نیست. دومین آدرس غلط: مواد اولیه تولید الکترود گرافیتی کک سوزنی است که دانش تولید آن در انحصار آمریکا و ژاپن است. سومین آدرس غلط: مواد اولیه کک سوزنی کک نفتی است که در ایران قابل تامین نیست.

hu, 20 Feb 2020 09:44:00 GM

پیگیر مطالبات جامعه فولاد در مجلس آینده خواهم بود/ تولید و تجارت فولاد باید با قوانین شفاف حمایت شود

مهندس سید حسن احمدی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیر عامل سابق فولاد خراسان و کاندیدای تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه نیشابور و فیروزه، در گفتگویی مهمترین اهداف و برنامه های خود در این باره را تشریح کرد. مهندس احمدی با تاکید بر اهمیت وجود نمایندگان متخصص در مجلس شورای اسلامی، این امر را یکی از الزامات توسعه اقتصادی و صنعتی کشور دانست و اینکه فولاد کشور در مجلس دارای حداقل یک نماینده باشد را یک نیاز اساسی برای این صنعت استراتژیک برشمرد. نکات مهم گفتگوی  چیلان  با مهندس سید حسین احمدی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیر عامل سابق فولاد خراسان و کاندیدای تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه نیشابور و فیروزه را در زیر بخوانید: هدفم از کاندیدا شدن، علاوه بر پیگیری مطالبات مردم منطقه نیشابور و فیروزه، پیگیری مطالبات به حق جامعه فولاد است. سال ها در سمت های مختلف اجرایی به مملکت و مردم خدمت کرده ام و خلاهای قانونی تولید و صنعت کشور را می شناسم. از دل جامعه فولاد و صنعت کشور رشد کرده ام و اکنون آماده ام در صورت انتخاب مردم، در جایگاهی دیگر خدمت کنم. حمایت رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از بنده در کنار حمایت سایر چهره ها و سازمان های صنعتی و فولادی، بار مسئولیتم را سنگین تر می کند. شایان ذکر است مهندس احمدی دارای سوابق اجرایی متعددی است که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد: 🔹مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان (۱۳۹۸-۱۳۸۹) 🔹ریاست سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی (۸۹-۷۹) 🔹مدیرکل سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان رضوی (۷۹-۷۷) 🔹مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی (۷۷-۶۹) 🔹مشاور اقتصادی استاندار گیلان (۶۹-۶۲) 🔹رییس مرکز گسترش خدمات تولیدی و عمرانی استان گیلان (۶۹-۶۲) 🔹عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (۹۸-۸۹) 🔹عضو شورای استاندارد خراسان رضوی (۹۸-۹۷) 🔹عضو هیئت رییسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران (۹۸-۹۲) 🔹عضو انجمن مهندسان مکانیک ایران شاخه خراسان (۸۹-۸۲) 🔹عضو هیئت مدیره شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی (۹۱-۸۱) 🔹عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی سرخس و شرکت معادن قدس رضوی (۹۸-۸۷) 🔹عضو هیئت مدیره شرکت شاهد خراسان وابسته به بنیاد شهید (۸۲-۷۷) 🔹عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از زندانیان نیشابور (۹۸-۹۰) 🔹دبیر شورای کشاورزی استان خراسان رضوی (۷۸-۷۰) 🔹معین اقتصادی شهرستان های نیشابور و فیروزه (۹۸-۹۷) 🔹عضو کارگروه پژوهش و فن آوری خراسان رضوی (۸۴-۷۹)

hu, 20 Feb 2020 06:19:00 GM

تحلیلی از افزایش قیمت ها در بازار فولاد

فولادسازان قربانی سوداگری و هجوم نقدینگی سرگردان در بازار فولاد هستند و از سویی هیچ نقشی در این هجوم نقدینگی به بازار فولاد ندارند. از آن‌جا که رفتارهای سفته‌بازانه در بورس کالا و بازار فولاد، باعث فشار یکباره به مصرف‌کنندگان واقعی، یعنی مشتریان واقعی فولادسازان می‌شود، خود قربانی این سفته‌بازی در میان‌مدت هستند؛ چرا که سلامت تولیدکننده در میان‌مدت و درازمدت در گروِ سلامتِ کسب‌وکارِ مصرف‌کننده است. در دوره‌های جولان تقاضای غیرواقعی در بازار فولاد، تولیدکنندگان فولاد تحت فشار افکار عمومی و رسانه‌ای نیز قرار می‌گیرند و بعضاً این‌گونه وانمود می‌شود که گویی آن‌ها از این وضعیت، سود می‌برند. این لحظه‌ای است که قربانی، با هجمه‌های غیرمنصفانه عامل مشکلات قلمداد می‌شود. این در حالی است که باید مشکل را در سیاست ارزی که تقاضاهای سوداگرانه را به سمت بازارهای کالایی سوق می‌دهد تا سیاست‌های تنظیم بازار که در بسیاری از اوقات اصرار به سرکوب غیرمنطقی قیمت‌ها در بازارهای کالایی دارد جستجو کرد.

ue, 18 Feb 2020 05:37:00 GM

ابلاغ سهمیه آهن اسفنجی شرکت‌ های ذوب القایی

پس از حدود دوماه کار کارشناسی و تعامل رسته های ذوب القایی و آهن اسفنجی در انجمن توليدكنندگان فولاد و به دنبال جلسه اخیر دکتر اسماعیلی معاون جدید امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با توليدكنندگان آهن اسفنجی، بالاخره امروز 28 بهمن ماه سهمیه آهن اسفنجی واحدهای ذوب القایی تا پایان سال 98، به 7 شرکت عرضه کننده آهن اسفنجی ابلاغ شد. در این نامه ها که برای شرکت های توسعه آهن و فولاد گل گهر، فولاد بافت، فولاد سبزوار، فولاد غدیر نیریز، فولاد میانه، فولاد شادگان و آهن و فولاد غدیر ایرانیان ارسال شده، ۹۲ شرکت ذوب القایی برای دریافت سهمیه آهن اسفنجی تا پایان سال جاری معرفی شده اند. متن این نامه ها به صورت زیر است: پیرو جلسه مورخ ۹۸/۱۱/۲۸ معاونت محترم امور معادن و صنایع معدنی با تولیدکنندگان آهن اسفنجی و در راستای تنظیم و آرامش بازار فولاد بویژه در ایام پایانی سال و تحقق الزامات رونق تولید از طریق تامین مواد اولیه مورد نیاز واحد های تولیدی، ضمن تامین آهن اسفنجی واحدهای تولید شمش فولادی به روش قوس، به پیوست سهمیه آهن اسفنجی تخصیص یافته به واحدهای ذوب القایی از محل تولید آن شرکت ها تا پایان سال جاری طبق جدول ذیل، به حضورتان اعلام می گردد.با عنایت به اهمیت موضوع دستور فرمایید اقدامات لازم جهت تحویل به موقع آهن اسفنجی به واحدهای ذیربط را معمول و گزارش مربوطه را بصورت هفتگی به این دفتر منعکس نمایند.

ue, 18 Feb 2020 05:37:00 GM


Last update :05:55:13 ق.ظ
bg-corner